Pokémon Trading Card Game w skrócie Pokemon TCG to karciana gra powstała w Japonii na podstawie popularnych gier Pokemon.
Gra Pokemon TCG została pokazana szerszej publiczności w 1996 roku początkowo w Japonii
, a następnie od 1998 roku w Ameryce Południowej i od tego czasu zjednywała sobie coraz to większą rzesze fanów by w końcu uzyskać status jednej z najpopularniejszych gier karcianych.
Gra Pokemon TCG pierwotnie była wydawana przez firmę
, która na rynku zasłynęła już z produkcji Magic: The Gathering. Jednak ostatecznie została przejęta przez Nintendo i to ono wydaje ją do dnia dzisiejszego.
Poza oczywistymi walorami rozrywkowymi
, gra posiada również status kolekcjonerskiej.
Wśród kart wydawanych przez producenta znajdują się egzemplarze
, które potrafią osiągać zawrotne ceny na rynku kolekcjonerów kart TCG.
Pokemon TCG to strategiczna gra karciana w którą do rozgrywaki wymaga dwójki graczy posiadających swoje talie Pokemon składające się zarówno ze stworków
, trenerów jak również energii.
Talie można kupić gotowe
, ale wielu profesjonalnych graczy tworzy swoje własne na które składają się często karty z różnych dodatków gry. W zależności od stopnia zaawansowania i rozbudowy talii graczy rozgrywka może trwać od kilku minut do nawet kilkudziesięciu albo i dłużej.
Od momentu pojawienia się na rynku gra Pokemon TCG wypuściła już spora ilość rozszerzeń do gry
, ale na tym nie przestaje i fani tej serii ciągle mogą się spodziewać kolejnych, które potrafią zaskoczyć nawet najwierniejszych wielbicieli. Co cieszy również kolekcjonerów gry, którzy poszukują najdroższych oraz najrzadszych kart z każdego rozszerzenia. Ceny pojedynczych egzemplarzy potrafią przyprawić o istny zawrót głowy. Karty Pokemon (szczególnie te najrzadsze) dla wielu są inwestycją, które sukcesywnie rosną na wartości.
Największą popularnością zarówno wśród graczy jak również kolekcjonerów cieszą się karty w języku angielskim oraz japońskim
.
Jednak na rynku można spotkać również karty Pokemon
Np. w języku niemieckim czy chińskim.
Gra Pokemon TCG to również świetny sposób na naukę języka obcego.
Dla dzieci i młodzieży będzie to połączenie rozgrywki i nauki w jednym.
Piękne ilustracje zdobiące karty cieszą oko. Wykonane są niejednokrotnie przez wybitnych artystów, co tylko dodatkowo podnosi status danej karty jak również I samej gry.
Można spotkać tu grafiki przedstawiające zarówno stworka w klasycznym wydaniu jak również różne urozmaicenia. Warto wspomnieć, że jak to w życiu bywa karta karcie nierówna.
Poza względami graficznymi dla kolekcjonerów np. Liczy się również centering, whiteningi itd.
To szczegóły na które mocno zwracają oni uwagę, gdyż wpływają one na cenę danego egzemplarza.
Wyjątkowe i zadbane okazy mogą zostać przesłane do PSA - organizacji zajmującej się oceną kart.
Skala według której zostaję ocenia karta zaczyna się od 1 a kończy na 10. Im wyzsza nota tym rośnie również jej cena. Jak widać gra Pokemon TCG to nie tylko rozgrywka, którą może grać cała rodzina, znajomi i nieznane sobie osoby, które łączy wspólna pasja do Pokemonów, ale również I można by rzec forma inwestycji.